Красиви цветни крайбрежни къщи, стотици канали и плаващи по тях лодки и малки русалки – Копенхаген е известен с много неща, но не и с това да бъде бюджетна дестинация. Скандинавските държави имат едни от най-високите цени в света, но поне в Дания не е чак толкова скъпо, колкото в Швеция и Норвегия. Научно изследване определя датчаните като едни най-щастливата нация в света през 2016 и ми беше любопитно защо. Винаги съм искал да посетя Северна Европа, може би заради отдалечеността им от нашия регион и тотално различния манталитет и начин на живот там.
На пръв поглед е трудно да повярваш как държава с такъв студен и неблагоприятен климат, би заела първо място сред най-щастливите нации. Но след няколко дни, прекарани там дори аз, който мразя студа, заобичах Дания. Копенхаген е чист, цветен, и дори още по-красив отколкото е на снимки. Макар че е началото на юли, времето беше студено и ветровито – не повече от 15-16 градуса през деня. Градът е с невероятна и богата архитектура – от сгради от края на Средновековието до модерни и авангардни постройки. Може би, защото е лято, масово местните се придвижваха с велосипедите си – нещо, по което Копенхаген не отстъпва на Амстердам.
Как да стигнете до Копенхаген
За съжаление от България няма директни полети до Копенхаген, но пък WizzAir имат полет до Малмьо, най-южния шведски град, който се намира на отсрещния бряг срещу датската столица и има подводен тунел, който свързва двата града. Така, че това е най-удобния и бърз начин за придвижване. Другата ви опция е да летите с прекачване през Виена или Берлин, но освен че ще ви отнеме половин ден, ще бъде и доста по-скъпо. Директният полет до Малмьо е 2 часа и 45 минути.

Придвижване в Копенхаген

Градският транспорт в Дания е един от най-развитите, най-удобните и точните в света. Но въпреки това бих казал, че ако посещавате Копенхаген, най-бързият и удобен начин за придвижване в централната част на града би бил с колело или пеша. Аз лично обичам да вървя и да се наслаждавам на времето си, прекарано на определено място, така че избрах този начин на придвижване.
Относно велосипедите, имах чувство че градът е създаден за колоездачи. Определено, в центъра ще видите повече велосипеди, отколкото коли. Всъщност близо една трета от столичаните се отиват на работа с велосипеди, и е съвсем нормално да видите мъж в костюм с колело, или пък дама с пола и токчета, въртяща педали и набираща скорост към офиса.
Найхевън / Nyhavn

Някога най-важното търговско пристанище в града, където кораби от цял свят са акостирали, Найхевън е задължително място във вашия списък със забележителности в Копенхаген. През лятото тази част на града е много оживена. Това е мястото, където местите се срещат за по питие или за вечеря в някой от ресторантите наоколо. Ако искате да опитате местна кухня, това е идеалната локация за вас – имате голям избор като започнем от бургери, през пресни морски деликатеси до различни стекове.
Найхевън е и най-популярното място за снимки в Копенхаген, заради красивите цветни къщи. Всички стари сгради са реновирани и превърната в заведения, заради големия приток от туристи. Като оставим снимките и храната настрана, това е мястото където може да усетите истинския дух на датската столица. Мястото е пълно с хора, които просто се наслаждават на уличните музиканти, свирещи джаз или соул.
Малката русалка

Малката русалка е една от забележителностите в Копенхаген, които задължително трябва да видите. За мен лично скулптурата не беше нещо особено, но за някой от вас може пък да бъде интересно. Посветена е на героинята от едноименната приказка на известния местен писател Ханс Кристиан Андерсен. Намира се в северната част на града и е малко далеч от центъра, така че ако не ви се върви до там, ви препоръчвам да се качите на някои от корабчетата предлагащи круз по каналите. Повечето от тях стигат до Малката русалка и можете да я видите от карабчето.
Замъкът Розенборг

Розенборг е един от най-красивите замъци в Копенхаген, който силно препоръчвам да разгледате. Построен е по време на Датския Ренесанс и всяка една от стаите е богато украсена и уникална сама по себе си. Също така в музея на замъка се намират кралските бижута и датската корона.
Всички замъци в Дания са невероятни, смея да го твърдя имайки предвид многото, които съм бил. Но ако искате да посетите само един от тях в Копенхаген, определено Розенборг е точното място.

Замъкът на Хамлет
„Да бъдеш или да не бъдеш“ на Шекспир е един от монолозите, с които се явих на приемния си изпит по актьорско майсторство в Музикалната Академия, за това и бях толкова ентусиазиран да посетя замъка на Хамлет. Истинското име на замъка е Кронборг и се намира в градчето Хелсингьор, на около 45 минути с влак от Копенхаген. Построен е през 15 в. и е най-големият ренесансов замък в Северна Европа. Очевидно Шекспир никога не е посещавал Кронборг, а само е чувал разкази за тогавашния живот на датския елит. Британският автор използва замъка за локация на своят шедьовър. Всяка година от 1ви юни до 31ви август „Хамлет“ се играе на живо в замъка.

Гледайте смяната на Кралските гвардейци

За тези от вас, които не знаят, Дания е една от малкото държави-монархии в Европа. Тъй като Кралицата е със седалище в двореца Амалиенборг, там се намира и Кралската гвардия. Всеки ден около 12 часа на обяд, може да наблюдавате смяната на гвардейците на площада пред двореца. Смяната се е превърнала в атракция за туристите, защото наподобява малък парад, защото може да видите как всички 36 гвардейци маршируват в строй под звуците на Кралските военни музиканти.
На шопинг по Стрьогет

Strøget е една от най-дългите пешеходни улици в Европа, а може би и най-дългата. Намира се в сърцето на Копенхаген и там са разположени всички известни световни и местни брандове за дрехи и обувки, както и много магазини за сувенири, кафенета и заведения за бързо хранене. Именно тук ядох една от най-вкусните гофрети ever.
Посетете Freetown Christiania

Без никакви коли из квартала и с мирис на марихуана, Кристианиа е основана през 1971 г. от местни хипита, които окупират изоставени военни бараки и създават тяхно свое затворено общество, независимо от правителството и местните закони. Жителите на отцепилата се от Копенхаген общност наброяват 1000 души – някой временно пребиваващи, други постоянно. Районът е напълно свободен за посещение, но следвайте правилата на местните (като например – никакви снимки). За мен лично, уличното изкуство в квартала беше впечатляващо. Рисунките по стените на някогашните военни сгради са уникално красиви, и някак си ми напомняше на Капана в Пловдив.
Викинги

Няма как да посетите Дания и да не отидете в Националния исторически музей, особено ако сте фен на сериала „Викинги“ (като мен). Разбира се, музеят събира исторически артефакти от различни епохи – Каменната ера, Викингите, Средновековието и Ренесанса. Музеят е огромен и лесно може да се изгубите в някое от многото крила на сградата. Най-интересни за мен беше секцията посветена на древните викинги – корабите, оръжията и предметите им от бита. Човек може да прекара часове, разглеждайки всяка зала. Останах изненадан да видя сред изложените предмети и тракийски меч, намерен по техните земи.
Опитайте местните десерти

Безспорно датчаните знаят как да правят хубав хляб. Има толкова много пекарни из уличките на Копенхаген с най-различни десерти, мъфини, кексове и различни видове хляб. Препоръчвам ви да опитате Kanelsnegle (Канелени рулца) – любимите ми! Датски десерт, популярен на доста места в Европа и Щатите. Друг популярен десерт, който трябва да опитате, е Wienerbrød или Виенски хляб. Направен е от същото тесто, както кроасаните, и може да е с различен пълнеж – крем, шоколад, конфитюр.