Остров Хвар – райският оазис на хърватската ривиера

от Вилислав

Известен в цял свят с кристалночистите си води, Хвар е най-популярния и оживен остров в Хърватия. Място, което привлича туристите със своята изисканост, нощен живот, красиви плажове и невероятно вкусна храна. След толкова пътувания до различни дестинации по целия свят, съм се убедил, че място, до което можеш да стигнеш единствено с лодка, няма как да не бъде привлекателно, особено за авантюрист като мен. Неслучайно е едно от любимите места за почивка на звезди като Брад Пит, Том Круз и Бийонсе, които ежегодно го посещават с луксозните си яхти. Друг, още по-интересен факт е, че Хвар е определян като най-слънчевия сред всички Далматински острови със своите над 2800 часа слънце годишно и е перфектното място за събиране на витамин D.

част от яхтеното пристанище в Хвар

Имах късмета да посетя Хвар по време на пътуването ми до Хърватия през май. Бяхме отседнали в Сплит и го използвахме като отправна точка към различните дестинации по адриатическото крайбрежие, които си бяхме набелязали предварително. За Хвар бях чувал от моя приятелка хърватка. Веднага след като разбра, че ще посетя родината ѝ, ми каза „Задължително отиди в Хвар!“ и ето ни на ферибота от Сплит към красивия адриатически остров. През летния сезон има няколко фериботни компании, превозващи пътници между двете туристически дестинации и това е единствения начин да стигнете до Хвар. Пътуването трае около час. Още щом приближихме пристанището на главния град на острова, носещ същото име – Хвар, започнах да се влюбвам в приказната му красота и запечаталият се през вековете характерен бароков венециански чар.

Самият град Хвар, както и околностите, са изключително богати на забележителности и развлечения за туристите. Без значение какво ви харесва – да лежите на някой екзотичен плаж със студен коктейл в ръка, да разглеждате руини на величествени крепости или пък да се лутате по тесни и овъртяни улички, в Хвар има за всекиго по нещо. Разбира се, за един ден нямаше как да обиколим абсолютно всичко, което искахме, но поне успяхме да се насладим на красивото градче и да посъберем малко тен на един от по-усамотените плажове. В този блог съм събрал най-интересните места, които трябва да посетите, включително и някои от по-интересните плажове на острова. Силно ви препоръчвам да прекарате там поне няколко дни, за да имате възможност както да разгледате максимално много неща, така и да се насладите на почивката си без да бързате.


Кога да посетим Хвар?

Хвар, както и останалите дестинации по адриатическото крайбрежие на Хърватия, привличат най-много туристи през летния сезон, като пикът е през юли и август. Имайки предвид и по-високите температури тогава, моят съвет е да избягвате точно тези два месеца. Планувайте почивката си за април, май, юни или септември, когато напливът от хора ще бъде значително по-малък. Аз лично ненавиждам блъсканици и тълпи, за това и го посетихме в края на май, а времето беше повече от прекрасно.


Как да стигнем до там?

Единственият начин да стигнете до Хвар е с ферибот от Сплит, като пътуването трае малко повече от час и би било хубаво да купите билетите си предварително онлайн, за да си спестите чакането по опашки. Имайки предвид факта, че Хвар е една от най-популярните летни дестинации в страната, фериботите са доста често. Графикът може да проверите тук. За огромно съжаление няма директни полети от София до Сплит, но пък има такива до Задар (друга морска дестинация в Хърватия), намиращ се не много далеч от Сплит. Полетите до Задар са само през летния сезон.

Какво да видим в Хвар?


Площад „Свети Стефан“ и катедралата

Започвам с първата забележителност в Хвар, с която със сигурност ще се сблъскате веднага след като слезете от ферибота. Площад „Свети Стефан“ вече повече от 6 века си остава главното централно пространство в градчето Хвар, използвано за всякакъв тип събития и се намира в непосредствена близост до пристанището. Площадът е обграден от стариннни венециански и ренесансови сгради, чиито фасади са от типичните за Далмация бели камъни. Гвоздеят на целия този архитектурен ансамбъл е катедралата и нейната камбанария, извисяваща се над самия площад.

Градчето е доста малко и общо взето всяка улица води до „Свети Стефан“. Площадът е събирателно място, както за местните, така и за туристите, стичащи се към острова през летните месеци. Има страшно много ресторанти и заведения, на чиито тераси може да прекарате късния следобед, наслаждавайки се на питие или някой вкусен десерт и просто попивайки цялата тази романтична ретро атмосфера, носеща едновременно невероятно спокойствие и малка нотка на хаос. Любимото занимание на местните е да стоят в някое от заведенията и просто да наблюдават преминаващите през площада хора.

Площад „Свети Стефан“ с катедралата на Хвар


Венецианската лоджия и часовниковата кула

Построена през 13-ти век, Венецианската лоджия е чудесен пример за късната ренесансова архитектура на хърватския остров Хвар. Едно от първите неща, които виждате, отправяйки се от пристанището на Хвар към централната част на града е именно разкошния някогашен дворец на местния венециански управник с впечатляващата му часовникова кула. Дворецът е бил огромен с гледка към залива и пристанището на града. Лоджията понася значителни щети при нашествието на османските турци през 16-ти век, след което е възстановена в доста по-пищен от предишния си вид. Днес оцелялата част от фасадата ѝ е част от луксозен спа хотел.

Венецианската лоджия и часовниковата кула на фона на Испанската крепост


Испанската крепост

Първото нещо, което видях от ферибота, приближавайки към малкото градско пристанище, беше извисяващата се над града като верен страж, внушителна крепост. Испанската крепост, или както я наричат местните Фортица (Fortica), всъщност не е чак толкова голяма и бихте могли да я разгледате за не повече от час, но отдалеч изглежда наистина огромна, особено с крепостните стени, спускащи се към подножието на хълма, където се издига.

До входа на крепостта се стига изключително лесно. По която и от уличките, вляво от катедралата да тръгнете, ще минете през старата част на града и ще стигнете директно до входа. След това ще преминете през парково пространство с различни екзотични растения, както и останки от малка църква и други военни постройки. Интересен факт за цитаделата на Хвар, е че е била построена в средата на 16ти век като военно укрепление, даващо възможност за наблюдение към близките острови, от венецианците в периода, когато адриатическото крайбрежие на Хърватия е част от Венецианската република. В построяването на крепостта са участвали и испански инженери, от където идва и името ѝ – местните разговорно започват да я наричат „Испанска“. Препоръчвам ви да я посетите рано сутрин, преди да е станало прекалено горещо. От крепостта се открива невероятна гледка към градчето Хвар, намиращо се в подножието ѝ, както и към Паклинските острови. За крепостта има входна такса – 40 куни.

гледка от Испанската крепост по залез към Паклинските острови


Францисканският манастир

Сгушен край малко заливче в непосредствена близост до пристанището, се намира построеният преди 5 века Францискански манастир, заедно с високата си камбанария. Манастирът е един от отличителните акценти по брега на Хвар и е прекрасно място да се насладите на залеза над Адриатическо море, далеч от градската шумотевица. В манастира е изложена колекция от римски, гръцки и венециански монети, както и още интересни артефакти, свързани с историята на хърватския остров, а едно от най-впечатляващите неща, които ще видите там е картината „Тайната вечеря“ на венецианския художник Матео Инголи. За тези от вас, привлечени от историята, силно препоръчвам да го посетите. А на останалите пък ще препоръчам да се насладите на спокойствието в манастирските градини, къде обградени от ароматните кипарисови дръвчета може да прекарате късния следобед на някоя от пейките или пък да се насладите на красивия залез в компанията на любим човек. Наистина е вълшебно!

заливчето до Францисканския манастир


Стари град

Въпреки, че Хвар е главен град на едноименния остров, Стари град е главното фериботно пристанище на острова. Забележителен факт е, че всъщност малкото старинно градче е най-старият град не само на острова, но и в цяла Хърватия. Основан през 4 в.пр.Хр., за дългата си история градът е управляван от няколко велики империи – Римската, Венецианската, Османската, Австро-Унгарската, та дори попада и под владението на Наполеон. Това несъмнено се е отразило не само на облика, но и на културата в хърватския остров. Доста по-светски и пъстър е, в стравнение с другите места, които посетихме.

Макар и доста по-спокоен от Хвар, Стари град предлага изключително много забележителности, така че един ден едва ли ще ви бъде достатъчен да обиколите всичко и да успеете да се насладите на очарователната му красота. Десетки старинни вили, църкви, музеи и кафенета са сред предпочитаните места от туристите. На мен лично любимите ми места си остават крайбрежната алея и стария град.

средновековните къщи в Стари град


Плажът Дъбовица

Не ми беше трудно да разбера защо Дъбовица е определян за най-красивия плаж в Хвар. Сгушен в малко заливче, обградено от скали, белият каменист плаж привлича туристите с кристално чистата си вода и невероятно красивите си пейзажни гледки. Зад плажа има борова горичка, няколко стари къщи и малка запустяла църквичка, а самият плаж е жива приказка. Наистина бих се върнал в Хвар само, за да прекарам още няколко дни излежавайки се под жаркото слънце именно там. Без да преувеличавам, толкова е тихо и спокойно, дори разговорите на останалите хора не са толкова натрапчиви, защото плажът е дълъг, а туристите там не толкова много (което е повече от чудесно за мен). Бяха ни предупредили, че през лятото е доста пренаселено, но явно бяхме късметлии и точно в деня, когато го посетихме, беше изключително спокойно. Плажът се намира недалеч от градчето Хвар, като ако не сте с кола под наем, вариант е да стигнете до там с такси. Не забравяйте да вземете телефонния номер на шофьора, за да си поръчате такси за навръщане тъй като няма обособен паркинг и съответно няма чакащи таксита.

плажът Дъбовица и малкото заливче


Йелса

Най-подходящият начин да се сблъскате с провинциалните интериор и начин на живот в Хвар, е да посетите намиращото се в северната част на острова курортно градче Йелса. Макар че е с размерите на село, Йелса е предпочитан семеен курорт, особено сред хърватите, и предлага спокойствието и тишината, които няма да видите в по-големите курорти на острова. Ако пък решите да не отсядате в Йелса, все пак ви препоръчвам да се разходите до там. Градчето несъмнено носи своя чар. Има стара част с тесни павирани улички, а в сърцето му се намира Хърватския ренесансов площад или както местните го наричат – просто Пиаца, обграден отвсякъде от масите на ресторантчетата, разположени там. През лятото, особено вечер, площадът е доста оживен и е приятно място за разходка след ден, прекаран на някой от невероятните плажове в околността.

красивото градче Йелса със своето яхтено пристанище


Врбоска

Друго интересно и по-спокойно местенце, което препоръчвам да посетите, е рибарското село Врбоска. Днес красиво курортно селище, Врбоска привлича туристите със съхранилата се през вековете архитектура и със спокойствието, което се усеща по уличките ѝ. Изградена от двете страни по продължението на дълъг залив, Врбоска често е наричана от местните „Mala Venecija“ или „малката Венеция, заради огромния канал, който се образува по средата на селото от врязважия се в брега залив. Двата бряга на селото са свързани с малък каменен мост. В интерес на истината Врбоска е най-малкият град на територията на Хвар, но за мен лично е с размерите на малко селце. Въпреки това не си представяйте типичните балкански села с добитък и селскостопански посеви. Курортното селище впечатлява туристите с величествените си сгради в ренесансов и готически стил, а тесните му павирани улички допринасят за романтичната обстановка. Във Врбоска освен забележителностите, сред които рибарското пристанище, църквата Св. Мария, каналът и красивите старинни къщи по продължението му, може да се отдадете и на нещо доста интересно и вълнуващо – дегустация на вино, ако не сте с кола, разбира се.

Врбоска – „малката Венеция“ на Хърватия


Паклински острови

Малко по-нагоре, сред забележителностите, които може да видите в главния град на острова – Хвар, ви разказах за невероятната гледка, която се открива от Испанската крепост към приказно красивия архипелаг на Паклинските острови. Те са група от 20 малки островчета, намиращи се южно от Хвар. Повечето са необитаеми, което е допринесло за опазването на природата там. Красивите девствени плажове по островчетата и кристално чистата морска вода превръщат целия архипелаг в райско кътче. До там лесно може да стигнете или като си наемете малка моторна лодка или с такси. Да, точно така! На пристанището в Хвар има морски таксита, които могат да ви откарат където пожелаете в околността му. Третият вариант да посетите островите е с организиран круиз, но ни препоръчвам да си наемете лодка и да отидете сами. Така ще разполагате с времето си както пожелаете и ще може да посетите повече от невероятните плажове по островчетата.

Паклинските острови


Опитайте Далматинската кухня

Не пропускайте да опитате местната кухня, предлагаща разнообразие от морски деликатеси, прясно уловена риба, местни вариации на паста, както и изключителни вина, произвеждани от сортове грозде, което се отглежда на острова. Всъщност жителите на Хвар се хвалят и се гордеят с факта, че тук вино се е произвеждало още от времето, когато островът е бил древногръцка колония. Едно от атрактивните занимания за туристите тук са туровете да дегустация на вино, обикаляжи различни местни винарни. Мога да потвърдя, че местното червено вино е превъзходно. Ще ви препоръчам и два ресторанта, които предлагат изключително вкусна храна и неслучайно са с доста висок рейтинг – Dalmatino старата част на Хвар и Antika в Стари град.

лозя по южните склонове на Хвар

Абонирай се, за да получаваш редовни вдъхновения за нови дестинации и ексклузивни оферти всеки месец!

Още интересни неща за вас