Синая – сърцето на Карпатите

от Вилислав

Лятото е тук и специално за тези от вас, които вече са обиколили повечето интересни кътчета в Родината, ще ви разкажа за едно от любимите ми места в съседна Румъния – Синая, и по-специално за разкошния замък Пелеш. Въпреки, че Синая е на 8 часа път с кола от София, това е идеалното място за разходка през уикенда. Румъния е страна, богата на туристически атракции и забележителности, и тепърва ще я преоткриваме.

В планинския курорт Синая, наричан още перлата на Карпатите, се намира един от най-красивите замъци в Европа – замъка Пелеш. Градчето се намира на 130 км от столицата Букурещ, а замъкът е бил построен като лятна резиденция за румънския крал Карол I. Трябва да го посетите, за да разберете защо е толкова специален, както за румънците, така и за чуждестранните туристи. От сутринта се извиват опашки пред стените на изящната някогашна лятна кралска резиденция, а входът е само 20 леи или 4 евро.

Крал Карол І, под чието управление страната получава независимост, посещава мястото през 1866 г. и се влюбва в прекрасната планинска гледка, напомняща Алпите. През 1872 г. монархията закупува 1300 кв. км земя в близост до река Арса Пиатра и поръчва изграждането на кралски ловен резерват и лятна резиденция, като на 22 август 1873 г. се поставят основите и на замъка. Замъкът е издигнат на хълм в Карпатите, през който минавал средновековен маршрут, свързващ областите Карпатия и Влахия. Строежът на резиденцията продължил 40 години, когато през 1914-та неоренесансовата сграда била финализирана. По мое мнение, замъкът Пелеш е най-красивият от румънските замъци, може би заради комбинацията от стилове, които архитектите са съчетали при строежа на сградата и обзавеждането му.


Първоначалните 3 проекта представляват копия на вече съществуващи дворци в Западна Европа, така че Карол ги отхвърля като лишени от оригиналност и прекалено скъпи. Проекта за изграждането печели германският архитект Йоханес Шулц, представяйки по-оригинален план, което допада на вкуса на краля: разкошна голяма вила в алпийски стил, но съчетаваща и различни характеристики на други класически европейски стилове, най-вече следвайки италианската елегантност и баварската възрожденска естетика. Към работата се присъединява и архитектът Карол Бенеш, а в последния етап и чешкият им колега Карел Лиман, който проектира кулите, включително и централната, висока 66 метра. Лиман построява и близкия дворец Пелишор (1889-1903), малкия Пелеш – бъдещата резиденция на престолонаследника Фердинанд І и жена му Мария Саксонска Кобург-Гота.

дворецът Пелишор, наричан още малкият Пелеш

40-годишното строителство се оценява на 16 милиона златни румънски леи (около 120 милиона днешни долари). По строежа са работили 300-400 души. Кралица Елизабета де Вит, съпругата на Карол І, пише в дневника си: „Италианците бяха зидари, румънците строяха терасите, циганите бяха чираци. Албанци и гърци обработваха камъка, германци и унгарци дървото, турците печаха тухли. Французите бяха чертожници, англичани правеха измервания. Говореха, караха се и пееха на 14 различни езика и всевъзможни диалекти“.

Карол и Елизабета живеят в ловната вила, докато Пелеш бъде достроен, както Фердинанд и Мария – в Пелишор. През 1893 г. в замъка се ражда синът на младата двойка Карол ІІ Румънски, давайки на замъка смисъла на „люлка на династията“, както го нарича Карол І.

Площта на замъка е 3200 кв. м и има 162 стаи, което е малко според европейските аристократични стандарти. Но за съвременното око, свикнало с други критерии, разточителството е невиждано. Младата румънска монархия иска силно да заяви за себе си на световната карта, затова не е жалила средства и усилия. Помещенията са украсени с мотиви от всички култури на планетата. Тематично декорацията варира според функциите (кабинети, библиотеки, оръжейни, картинни галерии) или според стила (флорентински, турски, арабски, френски), като всичко е прецизно пипнато до най-малките детайли. Има 30 бани.

Сградата съдържа една от най-красивите колекции изкуство в Европа: статуи, картини, мебели, оръжия, злато, сребро, цветен кристал, слонова кост, порцелан, гоблени, килими. Особено ценни са ръчно рисуваните витражи. Статуя на Карол І се извисява срещу главния вход. Тя е от италианския скулптор Рафаело Романели, създал и 7 от терасите в градината, повечето от карарски мрамор.


Кабинетът на краля е снабден с тайна врата в библиотеката и изящна беседка за аудиенции, продължаващи над 10 минути. Там е и известният портрет на кралица Елизабета с малката им дъщеря, която на 4 годинки умира от тиф. След нейната кончина кралската двойка осиновява племенника си Фердинанд, за да си осигури наследник. Забележителен е фактът, че за разлика от други кралски фамилии в Европа, Карол и Елизабета наистина са споделяли обща спалня.

Посещенията в двореца са само с екскурзовод, не може да блуждаете самостоятелно из залите. Има турове само с включен приземен етаж и по-пълен, обхващащ приземния, първия и втория етаж. Часовете за посещение са от 9 до 17 от сряда до неделя, от 11 до 17 във вторник. В понеделник е почивен ден.

Синайският манастир

След като посетите замъка Пелеш, не пропускайте да се отбиете и в Синайският манастир. Манастирският комплекс се състои от две църкви – една малка стара църква във византийски стил и по-нова в типичната за Румъния архитектура. Старата църква е построена през 1695г. от Михай Конткузино. Аристократът бил много впечатлен от поклонническото си пътуване до манастира “Света Екатерина” на планината Синая в Египет. След като се прибрал инициирал построяването на манастир в Румъния, в Карпатите и го нарекъл на името свещената планина в Египет, откъдето идва и името на възникналото по-късно селище около обителта.

За обиколка на манастирския комплекс са ви необходими не повече от 15тина минути. Дворът на манастира е много приятен и ако няма големи тълпи от туристи, спокойно може да се насладите на гледката от надничащи иззад манастирските огради планински хълмове.   

Синайският манастир от високо

Румънската кухня

След всяка дълга разходка идва време и за хапване на нещо вкусно. Определено румънската кухня е много близка до нашата, така че съм сигурен, че няма да останете гладни. Менюто, което предлагат местните ресторанти е богато. Знам че 90% от българите свързват Румъния с мамалигата (традиционно румънско ястие, приготвено от царевично брашно), но всъщност кухнята им е доста разнообразна. Местната кухня е силно повлияна от балканските традиции на съседните народи – сърби, българи, турци и унгарци. Силно ви препоръчвам да опитате румънските сърми (sarmale), румънската версия на нашите кебапчета (mici), както и шкембе чорбата, която е един от основните местни специалитети. А за десерт, разбира се, калоричната бомба, наречена papanași, наподобяващи нашите бухти, сервирани с cottage сирене и сладко от боровинки. Разкош!

румънски зелеви сърми

Абонирай се, за да получаваш редовни вдъхновения за нови дестинации и ексклузивни оферти всеки месец!

Прочети още