Не знам дали Амалфийското крайбрежие би могло да бъде описано само с една дума, но ако трябва да го направя, бих го определил като приказно. Да шофирам по криволичещите тесни пътища на път към Позитано, от където започна обиколката ни на района, си беше сериозно предизвикателство. Невероятните спиращи дъха гледки постоянно ми отвличаха вниманието и концентрацията ми се изместваше от пътя към китните морски градчета в подножието на скалистия бряг. Очите ми се опитваха да попият всеки детайл от цялата тази неземна красота, а умът ми балансираше и се опитваше да ни съхрани живи и да не се ударим в някоя мантинела. Нямах търпение да зарежем колата някъде и да седнем в някое заведение край морето, да си поръчаме по един Аперол Шприц, а след това да се гмурна в кристалните води на Тиренско море. Разхождайки се из малките амалфийски градчета пък се пренасях в някой стар романтичен италиански филм от 60-те. Абсолютна райска идилия.
Не ме изненадва факта, че ежегодно близо 5 милиона туристи посещават крайбрежието на Амалфи. Това е една от най-посещаваните дестинации не само в Италия, но и в Европа. Именно защото региона е толкова апетитно и привлекателно място за туристите, Амалфийското крайбрежие може да ви се стори пренаселено и доста скъпо в сравнение с други части на Италия. Причината да напиша този блог е не само, за да ви разкажа за впечатленията си от там и забележителностите, а за да можете сами да изберете точно кои места да посетите и къде да отседнете спрямо бюджета и личните си предпочитания.
Как да стигнем до там?
Първата спирка по пътя ви към Амалфийското крайбрежие ще бъде Неапол, имайки предвид, че градът разполага с международно летище и доста добра транспортна връзка с останалата част от страната. Има доста евтини полети от София до Неапол няколко пъти седмично. За съжаление от Неапол няма директен автобус до градчетата от района на Амалфи, така че имате два варианта за придвижване. Първият отнема повече време, но пък е по-бюджетен – с влак до Соренто, от където да си хванете автобус до градчетата, които сте си набелязали. Вторият вариант е да си наемете кола като пътят е около час и половина, въпреки че разстоянието е само 60-тина км, заради криволичещото планинско трасе. Естествено това е и по-удобният, но по-скъп вариант, защото ви дава гъвкавост сами да избирате кога и къде да ходите. Ние предпочетохме да наемем кола именно поради тази причина. Във всички градчета има частни паркинги, където може да оставите колата ако не намерите свободни места да паркирате. Хубаво е да информирате и хотела си предварително, че ще ви трябва паркомясто, за да го предвидят, тъй като не разполагат с много такива.
Кога да посетим Амалфийското крайбрежие?
Неоспорим факт е, че Амалфийското крайбрежие е в пъти по-очарователно и вълшебно в слънчеви дни, за това и през летния сезон е доста трудно да се разминеш с тълпите туристи по тесните улички на градчетата от региона. Летният сезон е най-натоварен, както и във всяка друга точка на Европа, но месеците Май, Септември и Октомври за мен лично са най-подходящи, тъй като туристите са значително по-малко в сравнение с летните месеци. Между Ноември и Април пък цените на хотелите са по-ниски, но за сметка на това ще рискувате дъждът да провали пътуването ви. Ние посетихме района на Амалфи в началото на Октомври и времето все още беше подходящо за плаж с температури около 26 градуса през деня. Винаги съм казвал, че нещото, което може да попречи да се насладя на някоя дестинация са именно тълпите от туристи и блъсканицата с тях, което успяхме да избегнем и спокойно мога да кажа, че наистина се насладих всяко едно от градчетата, за които ще ви разкажа по-надолу в блога си.
Какво да видим там?
Соренто
Освен изключително леснодостъпен от транспортна гледна точка, Соренто е и в пъти по-евтин като вариант за отсядане, за това и повечето туристи, решили да обиколят Амалфийското крайбрежие, го използват като отправна точка към останалите градчета от региона и Капри. Ако сте решили да не наемате кола по време на престоя си, а да се възползвате от удобствата на италианския градски транспорт, от Неапол до Соренто има директен влак, както и ферибот. От Соренто пък има автобус до Салерно (крайната точка на Амалфийското крайбрежие), който спира в абсолютно всички градчета по пътя и е доста удобно от гледна точка на това, че няма да ви се налага да търсите къде да паркирате. Имайте предвид, че паркоместата в градчетата са ограничени, а цените са доста солени.
Соренто е известен с невероятно красивите си гледки, богатата си култура и божествената си кухня. Може да се разходите из красивите криволичещи улички в старата част на града и да посетите една от най-големите забележителности – базиликата Сант Антонино (Sant’Antonino), чиято история започва още през далечния 4-ти век, а днес е считана за един от най-ярките примери на неаполитанската барокова архитектура в региона. В сърцето на града се намира оживеният площад Piazza Tasso, където местните и туристите се събират, за да се насладят на атмосферата от някое приятно кафене. За финал оставям любимото ми място в Соренто – старото рибарско селище, днес част от града, Марина Гранде, където освен да се разходите около морето и цветните живописни стари къщички, може да се насладите на залеза в някое от местните ресторантчета. Едно от най-типичните местни ястия, което може да опитате са ньоки по сорентински (Gnocchi alla Sorrentina) и препоръчвам да опитате местното лимончело.
Позитано
Безспорно Позитано е визитната картичка на Амалфийското крайбрежие. Няма как да не сте попадали поне веднъж на снимки или видеа в социалните мрежи от райското кътче. Това е и едно от най-посещаваните места в цяла Италия. Вероятно ще ви учудя, но броят на посетителите на градчето годишно се доближава до този на посетителите в Колизеума в Рим. Курортното градче е известно с накацалите по отвесните скали къщи в пастелни цветове, красивите пейзажни гледки и с вкусната си храна. Ето тук ще разберете какво точно означава италианското мото La Dolce Vita, в превод „сладък живот“. Това е и любимото ми градче от всички в региона, няма да лъжа, че беше любов от пръв поглед.
За да разгледате Позитано няма да ви е нужен повече от един ден, но за да се насладите максимално на приказната му атмосфера и да имате време и за плаж, препоръчвам да останете поне два дни. Неслучайно местните го наричат „вертикалния град“, така че се пригответе за изкачване на доста стълби. Позитано е предпочитана дестинация за редица известни личности заради нощния си живот, beach баровете, ресторантите, престижните хотели и разбира се, скъпите бутици. Имайте предвид, че между май и септември тук трудно бихте могли да се разминете с тълпите от туристи по тесните улички, а и цените в хотелите в този период са едни от най-високите по Амалфийското крайбрежие. Градчето не разполага с толкова много забележителности, но пък едно от най-натоварените места е плажът Spiaggia Grande или Positano Beach. Там се намира и пристанището, откъдето може да си наемете яхта или да си купите билети за някой от фериботите до остров Капри. Съвет: тук може да си наемете скутер или малък ретро Fiat, за да обикаляте между градчетата или просто, за да си направите хубави снимки.
Капри
Въпреки, че не е част от Амалфийското крайбрежие, остров Капри е едно от най-предпочитаните за еднодневни екскурзии места в тази част на Италия. До там доста лесно може да стигнете с ферибот, частна яхна или групова екскурзия от Соренто или Позитано. Още слизайки на пристанището ще усетите особената му по-лъскава атмосфера – луксозни петзвездни хотели, шикозни ресторанти и заведения, бутици на световноизвестни скъпи марки, лимузини и яхти за по няколко милиона евро. В интерес на истината, Капри е едно от най-красивите кътчета в Европа и именно поради този факт не разбирам защо туристите някак си го подценяват и идват само за ден, а островът предлага толкова много атракции. Движението на острова е значително ограничено, което го превръща в доста приятно място за разходки. Капри е известен със своите пищни резиденции, градини, римски останки и зашеметяващи гледки. Една от най-големите забележителности на острова са Градините на Август, богати на средиземноморска флора и определено са наслада за очите. Можете да обиколите острова с корабче и да стигнете до друга голяма забележителност – Синята пещера (Grotta Azzurra).
Праяно
Много често туристите пренебрегват Праяно за сметка на по-големите и популярни Амалфи и Позитано, но ако искате да избегнете претъпканите улици с хора и наистина да може да се насладите на региона, то Праяно е вашето място. Именно тук избрахме да отседнем по време на нашето пътуване до Амалфийското крайбрежие, а причините за това са много. Въпреки непосредствената си близост до Позитано (8 км), настаняването в Праяно е в пъти по-евтино от това в по-големия му „братовчед“. Нощувка в аналогов хотел на този, в който бяхме отседнали, в Позитано би струвала няколко хиляди евро. Освен това самата атмосфера беше много по-спокойна, имаше места за паркиране, а в ресторантите нямаше нужда да имаме резервация от няколко месеца преди това. Не ме разбирайте погрешно, Позитано си остава любимото ми градче в тази част на Италия, но също така не е и място, където можеш да си починеш.
Както в повечето градчета от региона нещата, които можете да правите се свеждат основно до това да се насладите на божествената италианска кухня, да релаксирате на плажа и да се наслаждавате на красивите гледки. Разбира се, няма как да не спомена една от главните забележителности в селцето е църквата San Gennaro или в превод „Свети Януарий“, която е част от пейзажа и няма как да не я забележите. Marina di Praia пък е името на тукашния обществен плаж, където спокойно може да отидете и да събирате тен. През Праяно минава редовен автобус, както в посока Позитано, така и към Амалфи, и ако го използвате за база по време на пътуването си лесно ще може да се придвижвате и без кола към останалите градчето от региона.
Фиордо ди Фуроре
Сгушен в тесен каньон с излаз към морето и на пръв поглед скрит от любопитните очи на туристите, Фиордо ди Фуроре е един от най-живописните плажове по Амалфийското крайбрежие, а и не само. Мястото е приятно, както за отдих и събиране на тен под слънчевите лъчи, така и за скачане от високите заобикалящи го скали. Водата е доста дълбока и това го прави предпочитано място на любителите на екстремните преживявания.
През 1997 г. малкото градче Фуроре е част от Списък на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО. Името Фуроре идва от латинското Terra Furoris (Земя на яростта), тъй като вълните, разбиващи се в скалите, създавали оглушителен звук. До самият залив се стига по стълби, слизащи от намиращия се над залива мост. От Позитано може да се качите на автобус 5070, който спира точно във Фиордо ди Фуроре, а пътуването е около 35 минути.
Амалфи
Амалфи е най-големият от градовете по едноименното крайбрежие и едно от най-привлекателните места от туристите след романтичното Позитано. През Средновековието е бил изключително процъфтяващ град и е разполагал с едно от големите главни пристанища на територията на Италия. Днес Амалфи е предпочитано място за отсядане от тези, които не се впечатляват толкова от лукса и ВИП заведенията, които предлагат други от градчетата в региона.
Амалфи несъмнено има своя чар и има какво да предложи на посетителите си, има за всекиго по нещо. От чакълените плажове с красиви панорамни гледки, ресторанти с любимата на местните паста Frutti di mare, традиционното местно лимонено джелато до богатото историческо и културно наследство – редица музеи, средновековни сгради и църкви, сред които и шедьовърът на Амалфи – катедралата Saint Andrea.
Атрани
На по-малко от километър от Амалфи се намира малкото градче Атрани, притиснато между Тиренско море и извисяващите се над него планински хълмове. Градчето е доста малко, но пък има доста приятна плажна ивица, където може да прекарате един слънчев следобед, след като вече сте се разходили из уличките му и сте видели и църквата San Salvatore de Birecto, построена във византийски стил. Има и доста приятни заведения в близост до плажа, където можете да седнете и да изпиете нещо разхлаждащо, особено ако сте там през летните месеци. На път за Амалфи не намерихме къде да паркираме колата и я оставихме на един от частните паркинги в Атрани като тогава не бях обърнал внимание, че всъщност това е друг град. В интерес на истината двете градчета почти са се слели и ако не знаете предварително, че Атрани е съвсем отделен град, не бихте разбрали. Пешеходното разстояние от паркинга до центъра на Амалфи е беше около 15-тина минути.
Равело
За разлика от повечето градчета по Амалфийското крайбрежие, Равело не е разположен на брега на морето, а на високите планински хълмове, спускащи се към Тиренско море. Това, разбира се, не го прави по-малко чаровен или атрактивен за туристите. Красиви спиращи дъха гледки, средновековна кула, византийска църква, впечатляващи средновековни вили с внушителна архитектура, чаровни фонтани и романтични заведения, от където можете да се насладите на залеза са само част от нещата, на които може да се насладите в Равело. В сравнение с Позитано и Амалфи, Равело е доста по-спокоен и ще можете да усетите истинската атмосфера на градчето. Също така тук цените на хотелите и местата за отсядане са значително по-евтини в сравнение с по-популярните места по крайбрежието и можете да го използвате и като база по време на престоя ви в региона. Равело е наистина приказен и си струва да му отделите поне един цял ден.
Минори и Майори
Минори и Майори са две чаровни и доста малки градчета, бих ги определил по-скоро като селца, и често остават пренебрегнати от туристите за сметка на по-популярните места по крайбрежието на Амалфи. Двете градчета се намират в непосредствена близост едно до друго и често туристите, които стигат до тази част на региона, обикалят и двете места в един ден. Силно ги препоръчвам на тези от вас, които са с деца или просто търсят спокойствие и не изгарят от желание да се бутат с тълпи от туристи по улиците. Доста удобни са от гледна точка на места за паркиране и по-бюджетни места за отсядане, за това можете да ги ползвате и като база за почивката си тук. Минори и Майори разполагат с красиви малки централни площадчета и разбира се, доста приятна морска алея, по която може да се разхождате и да се наслаждавате на морето. Липсата на толкова много туристи е спомогнала градчетата да запазят автентичността си и тук наистина можете да усетите мастните атмосфера и ритъм на живот. В Майори се намира един от най-красивите и големи плажове в региона, а над градчето пък е средновековната крепост Castello di San Nicola di Thoro Plano, построена през 9-ти век, от където се открива невероятна гледка към залива. Мястото е и доста приятно за разходка рано сутрин преди слънцето да стане прекалено силно.
Салерно
Макар и да не спада към градовете по крайбрежието на Амалфи, Салерно се намира близо до тях и доста туристи го използват като база за своите обиколки в региона. Това е един от главните пристанищни градове в Италия, но някак си остава в сянката на по-големия Неапол. Въпреки това, често попада по пътя на желаещите да видят Амалфийското крайбрежие, защото от тук минава една от двете главни пътни артерии към Неапол и Рим. Доста интересен факт за Салерно, който много малко от посетителите му знаят е, че градът е бил столица за няколко месеца на освободената от фашистите Италианска република през 1944-та. Град с изключително богата история, древно минало и много архитектурни забележителности, най-голямата от които е построената през XI в. катедрала. Други забележителности в града са Археологическия музей, дворецът Пинто, както и извисяващата се като страж над града крепост Аренчи. На 30-тина км. южно от Салерно пък се намират останките от величествения древногръцки град Пестум, основан като гръцка колония през VII в. преди н.е. Там са едни от най-значимите паметници на древногръцката култура – храмовете на Нептун, Хера и Церера.