Определено Дубай никога не е привличал вниманието ми и не е бил в листа ми с топ дестинации, които искам да посетя, заради прекаленото му комерсиализиране. Винаги съм смятал, че има още много места, които искам да видя преди него. Някак си целия този блясък и стъклария не ме грабваха. Но ето че случайността ме отведе там. Заради студа в София или заради компанията, в която бях, тръгнах с неочаквано вълнение. Изпитвах смесени чувства, но пък имах големи очаквания. Все пак дори и изкуствено създаден, това е един от най-футуристичните и космополитни градове в света, и знаех че няма да остана разочарован. Е, искам да ви кажа, че в интерес на истината, Дубай за мен беше любов от пръв поглед. Неочаквано, но факт!
От момента, в който кацнеш на летището, до момента в който излетиш обратно, Дубай е едно голямо „УАУ!“. Това е най-големият и най-населеният град в Обединените Арабски Емирства. Има толкова много неща, които можеш да правиш и места, които да видиш, че нямаш време да осмислиш къде си и какво ти се е случило. Да, знам че звучи невероятно, но е така. Нямаше и 5 минути, в които да ми е скучно и да мисля за нещо друго освен за сегашния момент.
За последните 10 години Дубай се е превърнал в абсолютен икономически и туристически лидер в Емирствата, следван от столицата Абу Даби. Неслучайно се нарежда и сред първите места в класациите за най-скъпите градове в света, за това разграфете бюджета си разумно. Истината е, че Дубайе място за хора, които харесват лукса, за това и цените са толкова високи. Лесно може да си намерите евтин хотел, но ако наистина искате да усетите духа на града, ви съветвам да не пестите. Бих ви препоръчал хотела, в който бях отседнал аз – петзвездният Shangri-La, който се намира само на 5 минути с кола от Бурдж Халифа и предлага невероятна гледка към новата част на града. Може би, да се будя всяка сутрин с гледка към най-високата сграда в света, допринесе за впечатленията, с които останах от града – неописуемо е!
Ако планирате да посетите Дубай скоро, направете го докато в България е студено или поне преди юни, защото след това температурите там стават непоносими – над 45 градуса. Всички, с които се запознах там, казваха че дори и месец не би ти стигнал, за да видиш всичко в Дубай, и в действителност е така. Но ако искате да си починете добре и междувременно да се насладите на възможностите, които предлага този „рай“ сред пустинята, седмица би ви била напълно достатъчна.
Зад бляскавите фасади на стотиците небостъргачи, изградили модерния облик на Дубай, се крие много повече от стъкло и стомана – хилядолетната историята на един горд народ, създал от нищо – нещо. До преди 50 години Дубай е малък пристанищен град с не повече от 10 хил. жители, но след откриването на нефтените находища, градът започва да се развива и разраства. С годините успява да се превърне във важен търговски и икономически център в Персийския залив. Местните изглежда са доста умни, защото за разлика от нас българите, те мислят в перспектива за бъдещето на следващите поколения. Така добре са инвестирали приходите си от нефт, че дори след изчерпаното на находищата, те вече имат изградена модерна инфраструктура, привлекли са инвеститори и големи компании от цял свят, посещавани са от милиони туристи годишно. Накратко казано развили са икономиката си, така че да им носи приходи години наред.
Още първия ден нямах търпение да видим отблизо Бурдж Халифа – най-високата сграда в света (828 м.). Качихме се до 125-я етаж, откъдето се открива гледка към града, която наистина спира дъха ти – при ясно време виждаш дори пустинята. Цената е около 70 $, зависи от къде купите билетите, но ви препоръчвам да го направите предварително онлайн и да резервирате ранен час, за да избегнете опашките и блъскането със стотици превъзбудени китайци. На излизане от кулата може да се разходите в Дубай Мол, който е част от самия комплекс. Молът е наистина огромен и е невъзможно да обиколите всичко, освен ако не знаете какво точно търсите. Пред мола има изкуствено езеро и всяка вечер на всеки 30 минути може да видите невероятното светлинно шоу „Танцуващите фонтани“.
Следващата ни спирка беше Медина, един от жилищните квартали в Джумейра. На доста места в града, измежду многото небостъргачи, са разположени жилищни комплекси в типичен арабски стил, напомнящи града на Аладин от филмчето на Дисни. Пример за такъв комплекс е именно Медина, който се намира и в непосредствена близост до известния 7-звезден хотел Бурдж Ал Араб. Разхождайки се из Медина се потапяте в характерния дух на арабския свят – ресторанти с местна кухня, магазини за подправки, килими, лампи, наргилета, арабски парфюми и какво ли още не, но всъщност е много красиво. Има канал, и може да се возите на гондола, стигаща до малко езеро с гледка към Бурдж Ал Араб.
Вторият ни ден започна с Дубай Марина – това е частта на града, която може би най-много се доближава до облика на някой по-голям западноевропейски или американски град. Приятно е за разходка. Има изградена алея около яхтеното пристанище, където има десетки ресторанти, наргиле-барове и кафета. Силно ви препоръчвам да пробвате арабската кухня. Ние обядвахме в персийски ресторант по крайбрежната алея и храната беше уникална. Пробвайте и наргилетата – доста по-силни и ароматни са от тези, които пушим тук.
От Дубай Марина лесно може да стигнете и до плажната ивица – JBR, където може да прекарате остатъка от деня си. Имате възможност да яздите камила, да изпробвате някоя от морските атракции или просто да релаксирате в някой от бийч баровете по плажа, наслаждавайки се на небостъргачите обграждащи брега.
Въпреки че всичко изглежда близо, разстоянията са огромни. За това ви препоръчвам да използвате или метро или такси/uber. Най-бързия начин за придвижване, а и най-евтиният, е с метро. Разстоянието от Бурдж Халифа до Дубай Марина е около 10 минути, докато с кола, имайки предвид натоварения трафик, над 30 мин. Имайте предвид, че в Дубай има доста строги закони. Например забранено е да дъвчеш дъвка в градския транспорт, като глобата е 100 дирхама или около 50 лв. Ако сте с половинката си, също така е забранено да се целувате на обществени места.
Едно от най-изумителните неща, които видяхме беше огромната ски писта в Mall of Emirates, един от моловете в града. На приземното ниво на мола е изградена ски писта с изкуствен сняг и собствен лифт, който качва желаещите да се спускат, до изкуствено изграден хълм. Така че, ако се изморите от дубайските жеги, има къде да се охладите. Входът за възрастни е 300 дирхама (150 лв).
Старият Дубай
Противно на очакванията ви, Дубай има и своята стара част. Без съмнение това е частта на града, където може да усетите духа му, далеч от небостъргачите и петлентовите булеварди. Може да стигнете лесно до там с метро. Там се намира старото пристанище, както и много пазари, привличащи туристите – може да купите екзотични подправки, сушени плодове, както и златарски изделия.
Всъщност града започва съществуването си от тази част. Още преди стотици години този район е бил населен с индийци, развиващи търговия с перли, докато арабите живеели в пустинята. Днес също основното население в старата част са именно индийци. Не пропускайте да посетите Музеят на Дубай, който се помещава в стара крепост от 18-ти век, както и старото пристанище (The Creek).
Сафари в пустинята
Едно от задължителните неща, които трябва да направите при първото си посещение на Дубай, е пустинно сафари. Има много агенции, които предлагат различни варианти – сутрешно, вечерно, с камили, без камили. Моят съвет е да отидете на вечерно сафари, с включено яздене на камили и вечеря в пустинята в типично бедуинско селище, за да усетите местната култура.
Когато пристигнете в късния следобед, първо ще имате около 30 минути дрифтове в пустинята с джипове 4х4. Много е забавно, особено за хора като мен, на които им е за първи път. След това има сандбординг – наподобява сноубординга, но спускането става по пясъчни дюни. Лично за мен това беше най-якото нещо от цялото сафари. След като приключите, ви връщат в пустинния лагер, където имате възможност да яздите камили или да карате бъги.
Посещение на Абу Даби
Ако сте за повече време в Дубай, е грехота да не посетите и Абу Даби – столицата на Емирствата. Намира се на 150 км и може да отидете или с организирана група, или да си наемете кола, както направихме ние. Статията за Абу Даби прочетете ТУК.
Важно!
Преди да отидете в Дубай, ще ви дам няколко важни съвета, за да нямате проблеми там:
- Уикенда в ОАЕ е петък и събота, като петък е неработен ден за повечето хора, нещо като неделята при нас
- Пушенето на обществени места е забранено! Ако пушите го имайте предвид, защото има сериозни глоби
- Пиенето, както и напиването не се толерират и може да ви арестуват заради такива прояви
- Не демонстрирайте близост с половинката си! Забранено е държането за ръце, както и целуването на обществени места. За такова нещо биха ви арестували.
- Всички дискотеки работят до 3:00 сутринта. Забранено е продаването на алкохол на лица под 21 години, а в някой клубове изобщо не допускат лица под 25. Ако ходите на клуб, не носете маратонки или къси панталони, защото просто няма да ви пуснат.
- Ако правите секс с някой, с когото не сте женени, дори и да сте гаджета, могат да ви арестуват по техните закони.
- Хомосексуалността е незаконна, и води до строги наказания!
- Не употребявайте наркотици! Законите за употребата на наркотици в ОАЕ са много строги. Ако ви хванат вариантите са два – смъртна присъда или доживотен затвор. За това не бъдете глупави.
- Забранено е да ходите по бански или плажни шорти по улиците, освен ако не сте на плажа или басейна в хотела си. Има глоби и за това!