20 причини да се влюбите във Виена – топ забележителности и преживявания

от Вилислав

Изискана. Величествена. Грандиозна. Вдъхновяваща. Романтична. Тези пет думи, описващи един от най-впечатляващите градове в Европа, най-силно се запечатаха в съзнанието ми и не мисля, че някога ще избледнеят. Виена е от местата, на които можеш да се връщаш отново и отново, и всеки път да откриваш нещо ново: концертна зала, в която все още не си слушал валсовете на Щраус на живо, ресторант, чийто специалитети не си вкусил, галерия, в която не си разгледал поредната невероятна колекция. Вероятно ще ми трябва цял един живот, за да изследвам всяко кътче от тази австрийска магия, но едва ли някога ще ми омръзне.

Виена не е място за всеки и не всеки би я разбрал и оценил достойно. Трябва да имаш афинитет към изкуството, историята и културата, да можеш да се оставиш на града да те „отнесе“ по неговите изискани булеварди и вълшебни музикални сцени. Да усетиш как градът те обгръща – от едната страна с подредения, съвременен ритъм на европейски метрополис, а от другата с историите за имперски блясък, пищни балове и класическа музика, които ехтят из старинните му улици.


Цялата тази фина елегантност, която някои биха определили дори като аристократична строгост, и необятният ѝ културен калейдоскоп са истински парадокс – сякаш Виена е едновременно неподвластна на времето и в крак с най-новите тенденции. Веднъж усетиш ли магията ѝ, става трудно да се откъснеш.

В статията си съм събрал топ 20 най-интересни забележителности във Виена, както и някои съвети, които ще направят престоя ви там още по-вълнуващ и интересен.

Как да стигнем до там?

Пътуването със самолет от София до Виена (Flughafen Wien-Schwechat) е най-бързият и удобен начин за придвиждване – полетът трае само около час и двайсет минути. От летището ще откриете няколко удобни опции за придвижване до центъра: най-бърз е City Airport Train (CAT), който стига до Wien Mitte за 16 минути, а по-бюджетен вариант е крайградският влак S-Bahn (линия S7). Автобусите на Vienna Airport Lines имат маршрути до ключови части на града, а такситата са на разположение денонощно, но са по-скъпи.

Ако предпочитате свобода и гъвкавост, можете да стигнете до Виена и с кола. Разстоянието от София е около 1000 км, а пътуването обикновено отнема 9–10 часа. Най-популярният маршрут минава през Сърбия и Унгария, където трябва да заплатите магистрални такси и да закупите винетки за двете държави, както и за Австрия, но пък може да комбинирате пътуването си с посещение на Белград и Будапеща. Паркирането в централната част на Виена е ограничено и скъпо, така че е добре да се подсигурите предварително с хотел с паркинг или да оставите колата в периферията на града и да разчитате на удобния градски транспорт.

Кога да посетим Виена?

Виена е от онези градове, които впечатляват през всеки сезон, но зимата е истинска приказка. Още в края на ноември започват коледните базари (Christkindlmärkte), като най-популярният е този пред Кметството (Rathausplatz) – там ще се потопите в празнична атмосфера сред сергии, украсени със светлинки, ледена пързалка и аромат на греяно вино (Glühwein). Целият град блести в топли коледни багри, а многобройните концерти и събития през декември добавят допълнителна доза магия.

Пролетта също е чудесен период за посещение, особено около Великден, когато се провежда Великденският базар в двореца Шьонбрун, оживен от музика и занимания за малки и големи. Виена се изпълва с цъфнали градини, а слънчевото време предразполага към дълги разходки из двореца Шьонбрун и градските паркове. Лятото пък е сезонът на музикални фестивали и събития на открито: площадите се превръщат в сцени за улични изпълнители, кафенета отварят прохладни тераси, а дългите дни ви позволяват да съчетаете разглеждането на забележителности с приятни вечери на фона на осветените булеварди.


Къде да отседнем?

Виена предлага огромно разнообразие от места за настаняване – от луксозни хотели и бутикови къщи за гости в центъра на града до по-бюджетни хостели и апартаменти в периферията. Ако искате да сте близо до основните забележителности и да се потопите в атмосферата на историческия център, районите около Първи (Innere Stadt) и Втори (Leopoldstadt) район са добър избор. Там ще откриете както петзвездни хотели с изглед към катедралата Свети Стефан, така и достъпни хостели.

Ако търсите по-спокоен квартал, можете да се насочите към Шестия (Mariahilf) или Седмия (Neubau) район, където ще откриете много кокетни кафенета, бутици и арт галерии. Цените често са по-ниски от тези в центъра, а благодарение на удобния обществен транспорт стигате до основните забележителности за броени минути.

Как да се придвижваме в града?

Общественият транспорт във Виена е един от най-добре организираните в Европа. Системата включва метро (U-Bahn), трамваи (Straßenbahn) и автобуси. Закупуването на Vienna City Card или еднодневна/многодневна карта за обществен транспорт е идеален вариант, за да пътувате неограничено в рамките на града. Метрото е бързо и удобно, а трамвайната мрежа ще ви отведе до много туристически обекти и живописни места.

Такситата и услугите за споделено пътуване също са широко достъпни, но често са по-скъпи. Ако времето позволява, Виена е много приятна за пешеходни разходки – особено в централната част, където забележителностите са близо една до друга. Можете и да наемете велосипед от многобройните станции за споделено колоездене, разпръснати из целия град.

Виенската опера

Кои местни ястия да опитаме?

Австрийската кухня е богата на традиции и вкусни специалитети. Виенският шницел (Wiener Schnitzel) е най-емблематичното ястие – тънко начукано парче телешко (или свинско), панирано и изпържено до златисто. Сервира се със салата от картофи или със свежа зелена салата. Не пропускайте да опитате и Тафелшпиц (Tafelspitz) – варено телешко месо, често поднасяно с хрян, ябълково пюре и картофи.

Що се отнася до десертите, прочутата торта „Сахер“ (Sachertorte) е истински символ на града – сочен шоколадов блат с кайсиев мармалад и плътен шоколадов ганаш отгоре. Друга любима сладост е Щруделът (Apfelstrudel) с ябълки, канела и хрупкава кора. Всички тези изкушения можете да опитате в прочутите виенски кафенета, които съчетават ретро интериор и неповторима атмосфера.


Какво да видим в Виена?

Дворецът Шьонбрун (Schloss Schönbrunn)

Дворецът Шьонбрун е бившата лятна резиденция на Хабсбургите и един от най-популярните туристически обекти във Виена. Построен през 17. век, той впечатлява с величествената си барокова архитектура, изпълнена с пищни зали, където можете да се запознаете с историята и начина на живот на австрийските императори. Разкошните декорации, кристалните полилеи и богато украсените тавани пресъздават духа на Империята, а всяка от стаите има своя собствена история, свързана с легендарни личности като императрица Сиси и Франц Йозеф.

Освен възможност за обиколки с аудиогид, дворецът често е домакин на концерти и културни събития, които допълват аристократичната атмосфера. Ако искате да обхванете по-обстойно всички забележителни помещения, изберете по-дългия тур, който включва и луксозните апартаменти на Мария Терезия. Независимо от избрания маршрут, Шьонбрун ще ви впечатли с изисканост и имперски разкош.

  • Входна такса: Цените варират в зависимост от тура и сезона, но обикновено са около 50 евро. Препоръчвам да си купите Vienna Pass от ТУК, която ще ви даде достъп до над 90 музея за около 100 евро.
  • Полезен съвет: Резервирайте билет онлайн предварително, за да избегнете дългите опашки, особено през туристическия сезон. Можете да купите билетите си директно от ТУК.
Дворецът Шьонбрун

Градините на Шьонбрун (Schloss Schönbrunn Gärten)

Градините на Шьонбрун са истински шедьовър на бароковото градинско изкуство, разпростиращ се на огромна площ. Съчетавайки фонтани, скулптури, симетрични лехи и живописни пътеки, те осигуряват идеалната обстановка за романтични разходки и почивка на открито. Едно от най-забележителните места е Глориет (Gloriette) – неокласическа сграда, издигната на хълм, откъдето се открива величествена панорама към двореца и цяла Виена.

През пролетта и лятото градините се изпълват с цветни аромати и детайли, а през зимния сезон снежната премяна им придава приказен облик. Освен това, тук се намира и световноизвестната Палмова оранжерия, приютяваща екзотична растителност. За да разгледате всички кътчета и да усетите изцяло атмосферата на имперската градина, отделете поне няколко часа.

  • Входна такса: Билетът за двореца Шьонбрун включва и основната част на градините, но за някои зони (Палмовата оранжерия, Лабиринта и др.) се плаща отделно – около 6–8 евро.
  • Полезен съвет: Изкачете се до Глориет в ранните сутрешни часове, когато е по-спокойно и светлината е перфектна за снимки.
Градините на Шьонбрун

Катедралата „Свети Стефан“ (Stephansdom)

Катедралата „Свети Стефан“, известна още като „Щефи“, е една от най-знаковите готически катедрали в Европа и символ на Виена. Построена през 12. век, тя впечатлява с монументалния си цветен покрив, украсен с десетки хиляди глазирани керемиди, и високата 136 метра южна кула. Интериорът е не по-малко внушителен, с множество олтари, статуи и красиви витражи, разказващи дългата и богата история на Австрия.

Една от най-вълнуващите части на посещението е катеренето на стълбите към върха на южната кула, откъдето се открива невероятна гледка към Виена и нейните архитектурни шедьоври. Ако желаете да опознаете по-дълбоко миналото на катедралата, задължително посетете и подземната крипта, където покоите на много известни личности разкриват още една страница от историята на града.

  • Входна такса: Влизането в катедралата е безплатно, но за изкачване на кулата и посещение на катакомбите се заплаща (около 5–8 евро).
  • Полезен съвет: Времето за разглеждане и влизане в някои части на катедралата е ограничено по време на църковни служби, така че проверете предварително графика, особено ако планирате да изкачите кулата.
Катедралата „Свети Стефан“

Дворецът Белведере (Schloss Belvedere)

Дворецът Белведере е съставен от две великолепни барокови сгради – Горен и Долен Белведере, свързани чрез красиво оформени градини с фонтани и статуи. Построен през 18. век по заповед на принц Евгений Савойски, комплексът отразява богатството и престижа на австрийската аристокрация. Освен архитектурната си стойност, Белведере е и важно средище за изкуство.

В Горния Белведере се помещава внушителна колекция от картини на Густав Климт, сред които и световноизвестната „Целувката“. Тук ще откриете и творби на Егон Шиле и Оскар Кокошка. Долният Белведере също не остава по-назад с изложенията си на бароково и съвременно изкуство, както и специални временни изложби през годината. Разходката в дворцовите градини също е прекрасна възможност да се насладите на панорамни гледки и да усетите аристократичния дух на мястото.

  • Входна такса: Комбинирани билети за Горен и Долен Белведере струват около 20–25 евро. Купете билетите си предварително от ТУК.
  • Полезен съвет: За да избегнете големите тълпи, посетете двореца в ранните сутрешни часове или късния следобед.
Дворецът Белведере

Хофбург (Hofburg)

Хофбург е бившата зимна резиденция на Хабсбургите и представлява огромен комплекс в центъра на Виена. Тук ще намерите Императорските апартаменти, Музея на Сиси, Сребърната колекция, Националната библиотека, Императорската съкровищница и Испанското училище по езда. Архитектурата на Хофбург е смесица от различни епохи – от готика до неорококо, което отразява дългата и славна история на имперската фамилия.

Разхождайки се из просторните вътрешни дворове, ще се потопите в атмосфера на богатство и церемониалност, докато в музеите ще научите повече за личния живот на известната императрица Сиси и ежедневието на двореца. Не пропускайте и Съкровищницата (Schatzkammer), където се пазят корони, регалии и други безценни реликви от Хабсбургската ера.

  • Входна такса: Цените варират в зависимост от това кои части на комплекса искате да посетите. Комбиниран билет (Императорските апартаменти, Музея на Сиси и Сребърната колекция) е около 15–18 евро. Можете да купите билетите си предварително от ТУК.
  • Полезен съвет: Отделете поне половин ден за Хофбург, тъй като местата за разглеждане са много, а всяко от тях заслужава специално внимание.
Дворецът Хофбург

Карлскирхе (Karlskirche)

Карлскирхе е един от най-забележителните барокови храмове във Виена, построен в началото на 18. век по инициатива на император Карл VI. Фасадата ѝ се отличава с две масивни колони, вдъхновени от римската колона на Траян, а внушителният купол завършва изяществото на този религиозен шедьовър. Вътрешността на църквата е също толкова впечатляваща – с богати фрески и мраморни олтари.

Една от големите атракции на Карлскирхе е панорамният асансьор, който отвежда посетителите чак до върха на купола. Оттам може да се разгледат фреските отблизо и да се насладите на необичайна гледка към интериора. Също така, често в Карлскирхе се организират концерти на класическа музика, включително изпълнения на „Реквием“ от Моцарт, което е уникална възможност да съчетаете архитектура и изкуство.

  • Входна такса: Около 8 евро за възрастен, като цената обикновено включва достъп до панорамния асансьор. Купете билетите си предварително от ТУК.
  • Полезен съвет: Проверете предварително културната програма – ако уцелите концерт, преживяването в Карлскирхе ще бъде наистина незабравимо. Билети за концертната програма може да закупите от ТУК.
Карлскирхе

Кметството на Виена (Wiener Rathaus)

Кметството на Виена е внушителна неоготическа сграда, издигната през 19. век на площад Райсплац. С високата си централна кула и елегантната фасада, то е административно и представително сърце на града. В интериора му могат да се видят красиви зали, декорирани с неоготически елементи и витражи, които често се използват за официални церемонии и приеми.

Площадът пред Кметството целогодишно е сцена на разнообразни събития: през зимата тук се намира един от най-големите коледни базари с ледена пързалка, а през лятото се провеждат кина на открито и концерти. Това прави района любим за местните и туристите, желаещи да усетят градския пулс и да се насладят на културния живот на Виена.

  • Входна такса: Някои дни се организират безплатни обиколки на сградата, но е добре да проверите графика на официалния сайт.
  • Полезен съвет: Ако планирате посещение през декември, не пропускайте коледния базар пред Кметството – един от най-големите и живописни в града.

Музеят на историята на изкуството (Kunsthistorisches Museum)

Музеят на историята на изкуството е сред най-значимите художествени галерии в света и се помещава в монументална сграда от края на 19. век, построена, за да съхрани колекциите на Хабсбургската династия. Интериорът му е впечатляващ – мрамор, позлата и фрески, които създават усещане за пищност и тържественост.

Колекциите включват шедьоври на големи европейски майстори: Питер Брьогел Стари, Рубенс, Тициан, Веласкес, Рафаело и много други. Сред най-прочутите експонати е „Вавилонската кула“ на Брьогел. Освен постоянната експозиция, музеят организира и редица временни изложби, посветени на различни течения в изкуството.

  • Входна такса: 21 евро за възрастен. Предлагат се и комбинирани билети с Музея на естествената история (сградата срещу него). Билетите си може да закупите от ТУК.
  • Полезен съвет: Не пропускайте кафенето на музея, разположено под красив купол – то е прекрасно място за кратка почивка след обиколката.
Музеят на историята на изкуството

Музеят Албертина (Albertina)

Разположен в близост до Виенската опера, Музеят Албертина е световноизвестен с обширната си колекция от графики, рисунки и акварели. Тук ще откриете произведения на Дюрер, Леонардо да Винчи, Рембранд, Микеланджело и редица други велики майстори, както и съвременни творби на Пикасо, Уорхол и Баския.

Освен великолепните изложби, сградата на Албертина също е забележителна със своята история и архитектура. В помещенията са запазени части от старинния дворцов интериор, който контрастира по уникален начин с модерно обзаведените зали. Честите временни изложби, посветени на отделни художници или художествени епохи, превръщат всяко посещение в нещо ново и различно.

  • Входна такса: Около 18–20 евро, в зависимост от текущите изложби. Купете билетите си директно от ТУК.
  • Полезен съвет: При по-голям интерес към изкуството, проверете възможностите за комбинирани билети или за Vienna PASS, където Албертина често влиза като включена локация.
Музеят Албертина

Музейният квартал (MuseumsQuartier)

Музейният квартал е едно от най-големите културни пространства в света, превърнало бившите Императорски конюшни в съвременен творчески център. Тук ще намерите Музея Леополд (Leopold Museum), Музея за модерно изкуство (MUMOK), Детския музей ZOOM, както и редица галерии, сцени за театър и кафенета.

MQ, както често го наричат местните, е винаги оживено място, където се провеждат концерти, филмови прожекции и всякакви културни и арт събития. Вътрешният двор на комплекса е особено приятен през топлите месеци, когато посетителите могат да отдъхнат на характерните цветни шезлонги, да се насладят на чаша кафе и да усетят пулса на виенската арт сцена.

  • Входна такса: Достъпът до общите пространства и някои открити събития е безплатен, но входните билети за музеите варират (около 12–15 евро). Препоръчвам да посетите музея Леополд като билети може да си купите от ТУК.
  • Полезен съвет: Следете културната програма на официалния сайт на MQ, за да не пропуснете интересни изложби, фестивали или безплатни прояви.
Музейният квартал

Къщата на Хундертвасер (Hundertwasserhaus)

Къщата на Хундертвасер е шантав архитектурен шедьовър, проектиран от австрийския художник и архитект Фриденсрайх Хундертвасер. Сградата е известна с вълнообразните си подови нива, липсата на прави линии, шарените фасади и озеленените тераси, които й придават фантастичен вид. Този жилищен комплекс се е превърнал в една от най-сниманите локации във Виена.

Тъй като става дума за реални апартаменти, достъпът до вътрешността е ограничен, но точно срещу нея се намира „Хундертвасер Вилидж“ – малка търговска зона и кафене, където можете да разгледате интерпретация на уникалния стил на Хундертвасер. В близост се намира и Музеят „Кунст Хаус Виена“ (Kunst Haus Wien), посветен на творчеството му.

  • Входна такса: Няма входна такса за разглеждане на фасадата. Ако посетите Кунст Хаус Виена, билетът е около 12–15 евро. Можете да купите билетите си от ТУК.
  • Полезен съвет: Направете си разходка и до музея, за да видите още от гениалните идеи на Хундертвасер, свързани с екологията, дизайна и архитектурата.
Къщата на Хундертвасер

Увеселителният парк Пратер (Prater)

Пратер е увеселителният парк на Виена, където се намира известното Виенско колело (Wiener Riesenrad). Построено в края на 19. век, то днес е един от най-разпознаваемите символи на града и предлага великолепна панорама към центъра и околностите. Паркът е идеално място за забавление за цялото семейство – освен колелото, тук ще откриете множество атракциони, стрелбища, бирарии и ресторанти.

Зад зоната с увеселителни съоръжения се простира „Зеленият Пратер“ – обширен парк с алеи, където виенчани обичат да спортуват, карат колело и да се разхождат сред дърветата. Особено приятно е да комбинирате посещение на забавната част от парка с по-спокойна разходка из зелените пространства.

  • Входна такса: Влизането в парка е безплатно, но всяка атракция се заплаща отделно. Цената за Виенското колело е около 13–15 евро, а билети за него може да си купите директно от ТУК.
  • Полезен съвет: Посетете Пратер в късния следобед или вечер – светлините на увеселителните съоръжения създават приказна атмосфера, а панорамната гледка от колелото по здрач е незабравима.
Увеселителният парк Пратер

Зоопаркът Шьонбрун (Tiergarten Schönbrunn)

Зоопаркът Шьонбрун е най-старият действащ зоопарк в света (основан през 1752 г.) и се намира в непосредствена близост до едноименния дворец. Разположен сред красивия парк, той предлага отлични условия за животните и невероятно изживяване за посетителите. Ще имате шанса да видите различни видове – от гигантски панди и слонове до пингвини и редки птици.

Освен типичната за всеки зоопарк образователна част, тук се провеждат специализирани програми за опазване на застрашени видове. Има и интерактивни зони, където децата (а и възрастните) могат да научат повече за природата. Зоопаркът често е включван в класациите за най-добри в света и това не е случайно – условията за животните и посетителите са на високо ниво.

  • Входна такса: Около 24–26 евро за възрастен, с намаления за деца и семейни билети. Vienna Pass включва безплатен достъп във виенския зоопарк.
  • Полезен съвет: Опитайте се да посетите зоопарка в по-ранните часове, когато много от животните са по-активни и ще можете да ги видите по-отблизо.
Зоопаркът Шьонбрун

Разходка с корабче по Дунав

Разходката с корабче по Дунав е романтичен и приятен начин да видите Виена от различен ъгъл. Много компании предлагат круизи – от кратки обиколки с екскурзоводски беседи, до вечерни маршрути с вечеря и жива музика. Всяка разходка разкрива модерната архитектура на града, Дунавския остров (Donauinsel) и живописните брегове, пълни с кафенета и ресторанти.

Вечерните круизи са особено популярни заради залязващото слънце и светлините, които озаряват Виена. Някои круизи се съчетават с дегустации на вино или музикални програми, което превръща пътуването в уникално изживяване. Ако желаете да разширите обиколката, можете да продължите и извън Виена, за да разгледате близките градчета по поречието на Дунав.

  • Входна такса: Билетите за едночасови обиколки започват от около 20 евро, а вечерните с вечеря и програма могат да достигнат 50–70 евро. Билети за дневните круизи може да купите от ТУК.
  • Полезен съвет: Резервирайте предварително, особено през летния сезон, когато интересът е висок. Изберете залезен круиз, за да се насладите на Виена в мека светлина.

Виенската опера (Wiener Staatsoper)

Виенската опера е сред най-престижните оперни и балетни сцени в света, с история, датираща от 1869 г. Сградата, изградена в стил Неоренесанс, впечатлява със своите архитектурни детайли, статуи и фрески. Тук са поставяни редица премиери на велики композитори, а в репертоара ѝ влизат шедьоври от Моцарт, Верди и Вагнер до съвременни произведения.

Присъствието на спектакъл във Виенската опера е уникално културно преживяване. Можете да резервирате седящи места (които често са по-скъпи) или да опитате късмета си с „правостоящи“ билети, които се продават непосредствено преди представлението на значително по-ниска цена. Ако не сте фен на операта, може просто да разгледате интериора по време на организирани турове.

  • Входна такса: Цените варират от около 10 евро (правостоящи) до над 200 евро за по-добри места. Купете билетите си директно от ТУК.
  • Полезен съвет: Ако желаете да вземете правостоящи билети, идете по-рано, тъй като се събират доста желаещи и местата са ограничени.
Виенската опера

Градският парк (Stadtpark)

Градският парк (Stadtpark) е едно от най-популярните места за отдих във Виена. Разположен близо до центъра, той предлага зелени поляни, езерца, цветни лехи и многобройни пейки, където можете да се отпуснете след обиколка из историческите забележителности. Паркът е известен и с множеството си статуи на известни австрийски композитори.

Най-известната от тях е позлатената статуя на Йохан Щраус-син, около която често се събират туристи за снимки. През топлите месеци тук се организират и музикални събития на открито, а близостта му до Рингщрасе прави парка удобна спирка между посещения на музеи и кафенета.

  • Входна такса: Входът е свободен.
  • Полезен съвет: Комбинирайте разходката в Stadtpark с чаша традиционно виенско кафе в някое от близките кафенета.
Статуята на Моцарт в Градският парк

Нашмаркт (Naschmarkt)

Нашмаркт е най-известният открит пазар във Виена, където ще намерите огромно разнообразие от храни, подправки, плодове, зеленчуци и международни деликатеси. Разполага се на около 1,5 км и е популярен сред местни и туристи, които идват тук да се наслаждават на кулинарни удоволствия и да пазаруват свежи продукти.

През уикендите (особено в събота) се организира и битпазар, на който може да откриете ретро предмети, антики и всякакви находки. Не пропускайте да опитате някои от ресторантите и заведенията около пазара, предлагащи разнообразни кухни – от австрийска и италианска до азиатска. Модерната и космополитна атмосфера прави Нашмаркт задължителна спирка в кулинарната карта на Виена.

  • Полезен съвет: Идете по-рано сутрин за по-свежи продукти и за да избегнете големите тълпи, особено през уикендите.
Нашмаркт

Кралската крипта (Kapuzinergruft)

Кралската крипта, известна още като Императорската крипта, се намира под капуцинската църква в центъра на Виена и е мястото, където почиват членовете на династията Хабсбурги. Създадена през 17. век, тя съхранява барокови и рококо саркофази, украсени с детайлни орнаменти и символи на властта.

Разходката из криптата предлага по-интимен поглед към историята на Австрия – тук ще намерите гробниците на Мария Терезия, императрица Сиси и много други значими фигури от Хабсбургската фамилия. Атмосферата е спокойна и тайнствена, а всяка скулптура или надпис отразява различна епоха и стил.

  • Входна такса: Около 10 евро за възрастен. Можете да закупите билетите си предварително от ТУК.
  • Полезен съвет: Отидете по-рано, за да се насладите на тишината и да избегнете груповите посещения, които могат да нарушат мистичната атмосфера.
Кралската крипта

Дунавският остров (Donauinsel)

Дунавският остров е дълга изкуствена ивица, създадена с цел предпазване от наводнения, но днес е превърната в огромна зона за отдих и спорт. Мястото е предпочитано от виенчани за каране на колело, джогинг, пикници и водни спортове. Освен това, тук ще намерите плажове, барове и различни заведения, разположени по брега.

Всяко лято на Дунавския остров се провежда Donauinselfest – един от най-големите музикални фестивали на открито в Европа, който привлича стотици хиляди посетители. Дори и извън сезона на фестивалите, мястото е прекрасно за семейни разходки и активен отдих сред природата, само на крачки от динамиката на големия град.

  • Входна такса: Входът е свободен.
  • Полезен съвет: Ако обичате спорта, вземете колело или ролери и обиколете дългите велоалеи, докато се наслаждавате на гледките към Дунав.
Дунавският остров

Кулата на Дунав (Donauturm)

Кулата на Дунав е най-високата сграда във Виена (252 метра), построена през 1964 г. като част от Международното градинско изложение. С бърз асансьор можете да стигнете до наблюдателната площадка, разположена на около 150 метра височина, откъдето се разкрива 360-градусова панорама над града и околностите.

На върха се намира въртящ се ресторант, който прави пълна ротация за около половин час, позволявайки ви да видите Виена от всички ъгли, докато се наслаждавате на храната. Гледката е особено красива по време на залез, когато светлините на града започват да блестят и Дунав се превръща в жива водна лента.

  • Входна такса: Около 14–16 евро за достъп до наблюдателната площадка. Билети може да си купите директно от ТУК.
  • Полезен съвет: Посетете кулата привечер, за да комбинирате гледката на залеза с вечерното осветление на Виена – двойна доза романтика и възхищение.
Кулата на Дунав

Абонирай се, за да получаваш редовни вдъхновения за нови дестинации и ексклузивни оферти всеки месец!

Прочети още