Варна е един от любимите ми, а и предполагам не само на мен, градове в България. Град – символ на лятото, неслучайно и напълно заслужено носещ прозвището „Морската столица“. Варна е с хилядолетна история, богат на културни и архитектурни забележителности, и места, както за отдих, така и за забавления. Несъмнено всички сме поопознали града малко или много. Разхождали сме се под сянката на дърветата в Морската градина, хапвали сме сладолед по главната, седнали на някоя пейка, обикаляли сме уличките в центъра, виждали сме вече златните кубета на катедралата, пийвали сме коктейли по крайбражните барове и сме се наслаждавали на красивите багри на изгрева. За това реших да напиша тази статия за всички вас, които живеете във Варна, както и за тези от нас, които просто обичаме да ви идваме на гости и вече сме опознали града, а общото, което ни обединява е търсенето на идеи за разнообразие не толкова далеч от морския град.
Забележителностите около Варна не са никак малко – екопътеки, причудливи скални образувания, красиви девствени плажове, езера, манастири, останки от величествени крепости и местности с невероятни гледки. Със сигурност в една статия не бих успял да ви разкажа за всички забележителности около Морската ни столица, но пък се постарах да събера топ 25 от най-интересните места за разходка около Варна, които наистина си заслужава да посетите.
Евксиноград (8 км от Варна)
Само на 8 км северно от Варна, край брега на морето, се намира един от шедьоврите на дворцовото изкуство в България – лятната резиденция „Евксиноград“. Това е първата и най-стара крайградска резиденция на владетелите от Третото българско царство, а след това и на Тодор Живков. Днес е представителна резиденция, отворена за посетители, но само с предварителна заявка.
Общата площ на резиденцията и градините към нея е близо 900 декара, като ще имате възможност да се насладите освена на очарователната архитектура на самият дворец, така и на красивите градини около него.
Интересен факт е, че първоначално хората от района нарекли резиденцията „Сандрово“, по името Сандро, с което Александър І Батенберг бил известен сред близките си. След абдикирането на княза, следващият владетел, който допринася за развитието на градините и двореца е Фердинанд, а по молба на съпругата му, княгиня Мария-Луиза, името е променено от „Сандрово“ на „Евксиноград“. Името е вдъхновено от древногръцкото име на Черно море – Понтос Евксинос, което ще рече „гостоприемно море“. Тоест буквалният превод на Евксиноград може да бъде както гостоприемен град, така и град на Черно море.
Вход:
За да посетите двореца, трябва да изпратите предварителна заявка на имейл – euxinograde@government.bg няколко дни преди посещението ви. Обиколката е с продължителност около час и половина и се осъществява с екскурзовод. Телефон за връзка: телефон 052/ 393 150 или 052/ 393 140
Цена за вход:
Индивидуални: 12 лв
Групови над 10 човека: 10 лв/човек
Аладжа манастир (15 км от Варна)
Скалният манастир „Света троица“, по-известен като Аладжа манастир, е една от най-близките и атрактивни забележителности около Морската столица. Намира се на 15 км от Варна и на около 3 км от Златни пясъци.
Обителта е създадена през XIII – XIV век и била обитавана от монаси-отшелници. Изсечен в 25-метрова отвесна карстова скала още в раннохристиянската епоха, необичайният манастир предлага на всеки турист да се докосне до късче от историята на християнството в България и монашеската обител.
Интересен факт е, че името, с което е по-известна обителта Аладжа манастир, идва от персийски или арабски и означава „пъстър“, „шарен“, вероятно заради пъстрите стенопис, с които е бил изографисан някога манастира. Част от тях са все още запазени.
Входната такса за възрастни е 5 лв, а за деца – 3 лв., като обектът е отворен за посещение всеки ден от 10 до 17 ч.
Природен парк „Златни пясъци“ (17 км от Варна)
Макар и най-малкият от единадесетте природни парка в България, паркът „Златни пясъци“ е идеалното място, където може да избягате от горещините през лятото или пък да се отдадете на уединена приятна разходка сред зеленината, далеч от градската шумотевица.
Намира се в непосредствена близост до курорта Златни пясъци. Дължината на Природния парк е 11 км и предлага пет основни туристически маршрута и пет специализирани, които са подходящи за пешеходен туризъм, детски туризъм, велотуризъм, фототуризъм, както и туризъм за хора със специални нужди. По протежение на маршрутите са разположени кътове за отдих – навеси и беседки с пейки, маси и огнища в близост до старинни чешми, както и детска площадка.
В югозападната част на парка се намира най-известният туристически обект в района – Аладжа манастир. В парка са открити и останки от базилика и средновековни крепости.
Побити камъни (18 км от Варна)
На двайсетина минути от Варна се намира още една голяма забележителност в района – местността Побити камъни, известа и като Дикилиташ. Любимо място, както на варненци, така и на гостите на града, особено на чужденците. Мистериозният природен феномен е интересен освен с наподобяващите каменна гора варовикови колони, и с факта, че местността, където се намират е единствената естествено формирана пустиня в Източна Европа. Именно заради този факт местността е сред първите защитени от закона площи в България.
Произходът на каменните колони остава неясен и до днес, макар, че има много теории и легенди за това. Формите, които образуват колоните наподобяват хора, животни и митични същества, откъдето произлизат имената на различните каменни групи. Някои от обрауванията носят имена като Самотникът, Камилата, Гъбата, Фонтанът, Войникът, Сърцето и още много. Сред камъните се забелязва и кръг, който е построен от човешка ръка и вероятно е бил светилище. Според легендите ако застанете в средата и си намислите желание – ще се сбъдне.
Входната такса за възрастни е 5 лв, за ученици и пенсионери – 3 лв, а за деца до 6-годишна възраст – безплатно. Обектът е отворен за туристи всеки ден, без понеделник и вторник.
Ботаническата градина (Екопаркът) – (9 км от Варна)
На около 8 км северно от Варна се намира Университетската ботаническа градина, известна още като Екопарка. Това е мястото, където можете да се насладите на уникална природна хармония между местната растителност и редица екзотични видове от цял свят. Създадена през 1977 г., тя е първата ботаническа градина у нас, която комбинира природни и изкуствено създадени екосистеми. Паркът предлага отлични условия за разходка, пикник и дори конна езда.
С колоритните цветни алеи, розарии и декоративни езера, градината е идеалното място за почивка и релакс. Тук можете да видите и редки дървесни видове като гинко билоба, бамбук и секвоя. Входната такса е 5 лв за възрастни и 3 лв за деца.
Нос Калиакра (78 км от Варна)
Нос Калиакра е едно от най-впечатляващите и мистериозни места по българското Черноморие. Разположен на около 70 км североизточно от Варна, този живописен нос представлява тясна и дълга скална ивица, издигаща се на повече от 60 метра над морето. Историческият резерват „Калиакра“ съхранява останките на древна крепост, датираща от IV век пр.н.е., а районът около носа предлага впечатляващи гледки към безкрайната морска шир.
Легендите за мястото са също толкова впечатляващи, колкото и самият нос. Най-известната от тях разказва за 40 български девойки, които, за да избегнат поробването от османските завоеватели, сплели косите си и скочили в морето от скалите на Калиакра. В тяхна чест е издигнат и паметник в района на крепостта. Освен културно-историческото значение, нос Калиакра е и природен резерват, където могат да се наблюдават различни видове птици и делфини, които често плуват в близост до брега.
Плаж Болата (78 км от Варна)
Плажът Болата е едно от най-живописните кътчета по нашето Черноморие, разположен на около 55 км североизточно от Варна, в близост до нос Калиакра. Болата е известен със своите червени скали, които образуват малък залив с кристално чиста вода. Мястото е природен резерват и част от международната мрежа от защитени територии „Натура 2000“. Болата е предпочитано място за гмуркане и подводна фотография, тъй като морските води крият множество интересни обитатели.
Заливът Болата е изключително подходящ за семейни разходки, благодарение на спокойната си атмосфера и сравнително уединената си локация. Тук ще се насладите на непокътната природа и уникални морски пейзажи.
Скалната арка край Тюленово (89 км от Варна)
Тюленово, малко селце на около 80 км североизточно от Варна, е любимо място на почитателите на дивата природа, вдъхновяващите гледки и екстремните спортове. Скалната арка край Тюленово е един от символите на Северното ни Черноморие. Издълбана от вятъра и силните морски вълни през вековете, арката представлява идеален фон за снимките на туристите и често привлича скални катерачи и любители на подводния риболов.
Местността около Тюленово е известна с причудливите си скални образувания и дълбоките подводни пещери. Ако решите да посетите това място, освен че ще се насладите на дивите, сурови природни картини, може да наблюдавате и интересни морски обитатели или дори да видите делфини, които често играят в близките води.
Дворецът в Балчик (35 км от Варна)
На около 40 км от Варна се намира едно от най-живописните и романтични кътчета по нашето Черноморие, и любимо мое място за разходка, когато съм в района на Морската столица – дворецът в Балчик и прилежащата към него Ботаническа градина. Построен в началото на 20-ти век като лятна резиденция за румънската кралица Мария, комплексът съчетава по уникален начин балканската и ориенталската архитектура. Дворецът е заобиколен от красиви терасирани градини, в които растат повече от 3000 вида растения, сред които и една от най-големите колекции на кактуси в Източна Европа.
Поглеждайки към морето от терасите на двореца, може да се насладите на уникалната атмосфера на мястото, която съчетава история, природа и романтика. Градините и парковете около двореца са чудесно място за разходка, а самият дворец функционира и като музей. Входната такса е 8 лв за възрастни и 5 лв за ученици.
Нос Емине (80 км от Варна)
Нос Емине е крайната най-източна точка на Стара планина, където планината драматично среща морето. Намира се на около 80 км южно от Варна и е известен с труднодостъпните си скалисти брегове и старинен фар, който навигира корабите в Черно море. Нос Емине е част от природен резерват и е обект на значим исторически интерес – тук някога се е намирала крепостта Емона.
За любителите на приключенията, Нос Емине е чудесно място за преходи, с прекрасни панорамни гледки и спокойствие далеч от туристическите тълпи.
Плиска (75 км от Варна)
На около 75 км западно от Варна се намират руините на първата българска столица – Плиска. Основана през 681 г., Плиска е била център на политическия и културен живот на Първото българско царство и едно от най-значимите места в българската история. Тук можете да разгледате останките от древната крепост, която е впечатлявала със своите внушителни стени и мащабна градоустройствена система.
Една от най-забележителните части на комплекса е Голямата базилика – най-голямата християнска църква на Балканите за своето време. Днес обектът е археологически резерват и предлага на посетителите възможност да се потопят в древната история на България. Входната такса за възрастни е 6 лв, а за деца – 3 лв.
Шуменската крепост (94 км от Варна)
На 85 км от Варна, в близост до град Шумен, се извисяват величествените останки на Шуменската крепост. Крепостта е съществувала още от времето на траките, но е процъфтяла по време на Първото и Второто българско царство. Днес руините разкриват внушителната структура на крепостта, с нейните кули и стени, и предоставят невероятни гледки към околния район.
Обектът е подходящ за любители на историята и природата, които могат да се насладят на кратки пешеходни преходи из околностите на крепостта. Посетителите могат да разгледат и интерактивния музей, който разказва историята на крепостта чрез 3D възстановки. Входът за възрастни е 5 лв, а за ученици – 3 лв.
Паметник „Създатели на българската държава“ (95 км от Варна)
Разположен на хълм над град Шумен, този монумент е символ на величието и славата на българската държава. Построен през 1981 г., за да отбележи 1300-годишнината от основаването на България, паметникът впечатлява с мащабите и модернистичната си архитектура. Изваяни са фигури на български владетели, които разказват историята на създаването на държавата и нейния възход през вековете.
Мястото е популярно както сред туристите, така и сред местните жители, благодарение на спиращите дъха гледки към града и околностите. За тези, които обичат пешеходния туризъм, изкачването на хълма предлага чудесни възможности за кратък, но интензивен поход.
Мадарският конник (75 км от Варна)
Едно от най-значимите археологически и културни наследства на България е Мадарският конник – изсечен в скалите релеф от VIII век, символ на силата и могъществото на Първото българско царство. Разположен на около 75 км от Варна, този обект е включен в списъка на ЮНЕСКО за световното културно наследство и привлича хиляди туристи ежегодно.
Релефът представлява изображение на конник с лъв в краката му и е уникален със своята символика и историческа значимост. Мадарският конник е част от по-голям археологически комплекс, включващ останки от древни култови места и пещери. Входната такса е 4 лв за възрастни и 2 лв за ученици.
Камчия (36 км от Варна)
Само на около 30 км южно от Варна се намира природният резерват „Камчия“, разположен по протежение на едноименната река. Камчия е едно от най-красивите места в региона, където можете да се насладите на природата, разходки с лодка и приятни пикници на чист въздух. Резерватът е дом на богат растителен и животински свят, включително редки видове птици.
Едно от най-големите привличания в Камчия е възможността да се разходите с лодка по реката, докато се наслаждавате на спокойствието и красотата на района. Плажът на Камчия също е популярен с широката си пясъчна ивица и чистите води.
Фарът на Шабла (87 км от Варна)
Фарът на Шабла, разположен на около 90 км североизточно от Варна, е най-старият и най-високият фар в България. Изграден през XIX век, той е част от уникалния пейзаж на северното черноморско крайбрежие. В близост до фара се намират защитени природни местности, което го прави идеална дестинация за почитателите на дивата природа.
Мястото е подходящо за спокойна разходка, фотография или просто за наслаждение на панорамните гледки към безкрайното море. Рибарите също често посещават района заради чистите води и богатия улов.
Крепост Овеч (55 км от Варна)
На около 55 км западно от Варна, близо до Провадия, се намира крепостта Овеч – едно от малкото места, където може да се почувствате сякаш сте се върнали в средновековието. Крепостта е разположена върху висок скален рид и е била с изключително стратегическо значение през Средновековието. Днес тя е реставрирана и предлага прекрасни възможности за разходка.
За да стигнете до крепостта, трябва да преминете през стръмни скални стълби, което само по себе си е част от приключението. Гледките от върха са просто спиращи дъха и разкриват величествена панорама към околния район.
Солницата край Провадия (47 км от Варна)
Недалеч от Провадия, на около 50 км от Варна, се намират останките на най-старото солно находище в Европа, датиращо от VI хилядолетие пр.н.е. Мястото е изключително интересно от археологическа гледна точка, тъй като разкритията тук показват, че това е било едно от най-старите производствени центрове за сол в света.
Разходката в този регион е вълнуваща за тези, които се интересуват от древна история и археология. Археологическите разкопки продължават, но вече могат да се видят останки от древни жилища и съоръжения за добив на сол.
Карстовите извори в Девня (33 км от Варна)
На около 30 км западно от Варна, близо до град Девня, се намира едно от най-интересните природни чудеса на България – карстовите извори на Девненската река. Изворите са известни с кристално чистата си вода и причудливите подземни реки, които ги захранват. Водите тук формират множество малки езерца, обградени от зеленина, създавайки идилична атмосфера, която привлича както туристи, така и фотографи.
Това е чудесно място за спокойна разходка и пикник, а наблизо се намира и Музеят на мозайките, който може да бъде чудесно допълнение към разходката. Посещението на извора е свободно и няма такси за вход.
Музеят на мозайките и Марцианопол (33 км от Варна)
В центъра на Девня се намира Музеят на мозайките, разположен върху останките на античния римски град Марцианопол – един от най-големите римски градове в провинция Мизия. Тук ще имате възможност да видите уникални запазени римски мозайки, които някога са украсявали домовете на знатни римляни.
Мозайките впечатляват със своите ярки цветове и сложни геометрични и растителни мотиви. Те са съхранени в отлично състояние и са пример за високото изкуство на римските майстори. Музеят предоставя информация за историята на региона и значението на Марцианопол като търговски и културен център. Входът е 6 лв за възрастни и 3 лв за ученици и пенсионери.
Велики Преслав (105 км от Варна)
На около 95 км от Варна се намират останките на втората българска столица – Велики Преслав. Основан през IX век, Велики Преслав е бил център на политическия, духовен и културен живот на България по време на Първото българско царство. Днес руините на древния град са част от Археологически резерват „Велики Преслав“ и привличат туристи от цялата страна.
Една от най-забележителните структури в резервата е Кръглата църква, която е известна със своята уникална архитектура и символика. Тук можете да се разходите сред руините на дворци, базилики и укрепления, които са реставрирани и експонирани в изненадващо добро състояние. Входът за възрастни е 5 лв, а за деца – 3 лв.
Дуранкулашкото езеро (98 км от Варна)
Дуранкулашкото езеро, разположено на около 95 км северно от Варна, близо до границата с Румъния, е едно от най-големите и важни крайбрежни езера в България. Езерото е известен орнитологичен резерват и дом на множество редки и застрашени видове птици, включително пеликани и чапли. Това е прекрасно място за наблюдение на птици и разходки сред дивата природа.
Езерото има и археологическо значение – тук са открити останки от най-старите неолитни селища в Европа. Разходката около езерото може да ви потопи в спокойствието на природата и да ви даде възможност да се насладите на богатото биоразнообразие на региона.
Кара Дере (53 км от Варна)
Кара Дере е един от последните останали девствени плажове по българското Черноморие, разположен на около 50 км южно от Варна. Той е известен със своята дива красота и спокойствие, далеч от шумните курорти. Това е предпочитана дестинация за любителите на природата и къмпингуването, които търсят място за бягство сред природата.
Плажът е дълъг и пясъчен, обграден от гъсти гори и хълмове. Водата е чиста, а мястото предлага отлични условия за плуване, пикник и спокойни разходки. Поради липсата на инфраструктура, Кара Дере е перфектното място за хора, които искат да избягат от масовия туризъм и да се слеят с природата.
Петрич кале (33 км от Варна)
На около 55 км от Варна, по пътя към Белослав, ще откриете останките на средновековната крепост Петрич кале. Разположена на скалист връх, крепостта е играла важна роля в защитата на региона по време на Второто българско царство. Днес, руините на крепостта предлагат прекрасни гледки към околния район и река Камчия.
Петрич кале е подходящо място за любителите на историята и археологията, както и за тези, които обичат по-предизвикателни пешеходни преходи. Мястото е идеално за еднодневна екскурзия и предлага чудесни възможности за фотография и наслаждаване на природата.
Чудните скали (88 км от Варна)
Чудните скали, разположени на около 55 км западно от Варна, са природен феномен, който впечатлява с внушителните си варовикови образувания. Те се издигат на височина до 40 метра и са разположени по поречието на река Луда Камчия. Мястото е част от защитената местност и е популярно сред туристи и природолюбители.
Тук можете да се разходите сред скалите, които образуват малки пещери и тунели, и да се насладите на спокойствието на района. Чудните скали са подходящи за еднодневна разходка и предлагат отлични условия за пикник и фотография.
Това са само част от чудесните места, които можете да посетите около Варна. Независимо дали сте любители на историята, природата или просто търсите спокойствие и красота, всяко едно от тези места предлага уникално преживяване. Разходете се и открийте магията на тези забележителности, които със сигурност ще оставят траен отпечатък в спомените ви.